Testy skórne płatkowe- SERIA POLSKA

Rodzaj testów skórnych polegających na sprawdzeniu reakcji skórnych na dany rodzaj alergenu.

Za ich pomocą najczęściej diagnozuje się alergie na: nikiel, chrom, gumę, balsamy, kosmetyki, maści, dezodoranty.


    testy skórne płatkowe- seria europejska - TRUE TEST

    TRUE TEST to gotowy do użycia plaster do prób prowokacyjnych. TRUE TEST przeznaczony jest do diagnostyki alergicznego kontaktowego zapalenia skóry.
    Zawiera 36 alergenów.  Nowy, ulepszony plaster jest bardziej komfortowy dla pacjenta, gdyż giętka taśma poliestrowa jest bardzo elastyczna i lepiej przylega do skóry.

    TESTY SKÓRNE PŁATKOWE- SERIA METALE


    Testy na metale / metalowe implanty. Testujemy najczęściej używane w medycynie metale, np: kobalt, nikiel, pallad, molibden, tytan, chrom i inne. Testy powinny wykonać  pacjenci  przed planowanym wszczepieniem do organizmu elementu metalowego - protezy stawu, implantu, rozrusznika, stabilizatora lub innego metalowego elementu. Podstawowym wskazaniem jest wcześniejsza nadwrażliwość skóry po kontakcie z metalami.

    Wskazaniem do wykonania testu jest również sytuacja gdy po  dokonanej implantacji  jakiegokolwiek elementu metalowego występują kliniczne objawy mogące sugerować reakcję nadwrażliwości - utrudnione gojenie, niejasne wysypki skórne itp. W tej sytuacji to lekarz prowadzący, ortopeda, stomatolog, kardiolog może podejrzewać alergię i skierować na testy.

    TESTY SKÓRNE PŁATKOWe- natywne

    Testy natywne – to testy, które wykonujemy z gotowym produktem np. mlekiem czy owocami. Stosowane w sytuacji, gdy nie mama dostępnych komercyjnych ekstraktów alergenowych. Pacjent przychodzi ze swoim produktem, który potencjalnie go uczula i z tym produktem jest wykonywany test.

    METODYKA WYKONYWANIA TESTÓW PŁATKOWYCH

    Test płatkowy wykonuje się na skórze pleców. Specjalnie nasączone alergenem płatki (bibułę) nakłada się  na specjalny plaster. 

    Plaster z alergenem pozostaje na plecach, na  skórze pacjenta przez 48 godzin. Plastry naklejane są co około 2 cm. Po 72 i 96 godzinach od naklejenia alergenu sprawdza się odczyn na skórze – niektóre substancje dają w miejscu kontaktu ze skórą opóźnioną reakcję alergiczną.


    PRZYGOTOWANIE PACJENTA

    Prosimy pamiętać, że badanie jest związane z trzema wizytami ( poniedziałek, środa i piątek). Trzeba zarezerwować czas. Wizyta w środę trwa krótko. Skóra musi być czysta, sucha i pozbawiona owłosienia. Przez okres 48 godzin, kiedy na skórze pleców naklejone są plastry/ bibułki nasączone alergenem, pacjent powinien unikać intensywnego wysiłku, żeby nie zapocić skóry. Nie powinno się także brać prysznica, żeby nie zamoczyć plastrów wodą. 
    Przed wykonaniem testów skórnych zabronione jest przyjmowanie:
    • kortykosterydów doustnych lub dożylnych ( 4 tygodnie przed badaniem) 

     Leki inhalacyjne (wziewne  i donosowe) oraz kremy pielęgnacyjne nie mają wpływu na wynik testu płatkowego.


    WYNIKI

    Wyniki naskórkowych testów płatkowych są podawane w skali plusowej od 0 do trzech plusów, przy czym za dodatni wynik uważa się co najmniej 2 plusy:

    • 0 - brak reakcji
    • + - rumień
    • ++ - rumień, grudki
    • +++ - rumień, grudki, pęcherzyki