Rynometr Akustyczny


Rynometria akustyczna to badanie objętości jam nosowych. Rynometry akustyczne pozwalają na szybkie i nieinwazyjne
badanie jamy nosowej impulsem dźwiękowym.Drożność jam nosowych jest oceniana poprzez falę ultradźwiękową. Jest to w pełni bezpieczna metoda/odmiana badania USG/, nie wymagająca współpracy Pacjenta. Możemy badać już 5 letnie dzieci. W alergologii Rynometr znajduje zastosowanie w ocenie drożność jam nosowych w okresie narażenia alergenowego np. w czasie pylenia roślin. Rynometr pozwala ocenić skuteczność  odczulania lub ważność danego alergenu w czasie tzw. próby prowokacyjnej. Próby te polegają na podaniu donosowym / w postaci aerozolu/ alergenów roztoczy kurzu, zarodników pleśni, pyłków roślin lub sierści zwierząt.

U osób uczulonych obserwujemy natychmiastową reakcję błony śluzowej nosa / świąd, kichanie, wydzielina, blokada /. Brak takiej reakcji potwierdza skuteczność odczulania.


 

badanie

Rynometria akustyczna jest badaniem całkowicie bezbolesnym. Trwa kilkadziesiąt sekund. Można wykonywać je nawet u małych dzieci. Badający lekarz przykłada do nosa pacjenta urządzenie w kształcie rurki, które emituje syczący dźwięk. Fala dźwiękowa odbita w nosie od występujących tam struktur jest następnie analizowana przez komputer.