BEZDECH SENNY - OBJAWY

Głównym objawem bezdechu sennego, najbardziej oczywistym, jest chrapanie.

Nie każda osoba, która chrapie cierpi na obturacyjny bezdech senny (OBS), jednak jest to objaw, którego nie można zbagatelizować.  Wielokrotne wstrzymanie oddechu powoduje, że powietrze nie może dostać się do płuc, a rosnące we krwi stężenie dwutlenku węgla powoduje zaburzenia snu, takie jak uczucie duszności, czy dławienia się oraz nagłe przebudzenia. Niska jakość snu przekłada się na: nieustanne zmęczenie, nadmierną senność, kłopoty z koncentracją, drażliwość, przysypianie przy stole, mikrosen-bardzo niebezpieczne zjawisko u kierowców, drzemki w ciągu  dnia czy poranne bóle głowy. Jeżeli widzisz u siebie niektóre z tych objawów, możesz cierpieć na OBS.

LECZENIE BEZDECHU SENNEGO

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego polega na zastosowaniu terapii PAP (ang. Positive Airway Pressure). Specjalne urządzenie z maską stymuluje odpowiednie ciśnienie, zapewniając ciągłość przepływu powietrza. Zapobiega to zapadaniu się górnych dróg oddechowych i właściwie eliminuje problem. Nowoczesne aparaty PAP są wygodne, ciche i bezinwazyjne, ich użytkowanie nie sprawia problemu pacjentowi ani jego domownikom. Skuteczne leczenie eliminuje problemy ze spaniem, podnosi jakość życia, a także niweluje ryzyko rozwinięcia się groźnych chorób, których podłożem może być OBS.

2021.03.16

Zespół SIBO

SIBO- zaburzenie spowodowane nadmiernym rozrostem flory bakteryjnej w obrębie jelita cienkiego (z ang. SIBO – small intestinal bacterial overgrowth).

Przyczyna – nie do końca poznana. Zespół SIBO do niedawna był  rzadko rozpoznawany choć dziś znamy coraz więcej czynników odpowiedzialnych za jego wywoływanie.

W zespole SIBO mogą występować patologie dwojakiego rodzaju :

 • po pierwsze, w jelicie cienkim występuje ilościowy rozrost populacji bakterii,
 • po drugie, jelito cienkie zasiedla flora nietypowa dla tego odcinka przewodu pokarmowego, bytująca w fizjologicznych warunkach wyłącznie w jelicie grubym

Możliwe przyczyny SIBO to między innymi:

 • zaburzenia trawienia, niedostateczne wydzielanie soków żołądkowych, niedokwaśność żołądka;
 • stosowanie leków hamujących syntezę kwasu solnego w żołądku u pacjentów z nadkwasotą lub chorobą wrzodową (zwłaszcza inhibitorów pompy protonowej);
 • zaburzenie MMC, czyli wędrującego kompleksu mioelektrycznego – pod pojęciem tym kryje się swego rodzaju fala przebiegająca przez jelita po zakończeniu trawienia i czyszcząca je z zalegających resztek pokarmu;
 • nieszczelność bariery jelitowej
 • zaburzenia odporności (w tym HIV i AIDS), zbyt mała ilość przeciwciał klasy IgA
 • nieprawidłowa praca lub budowa zastawki krętniczo-kątniczej;
 • zespół jelita drażliwego;
 • choroba Leśniowskiego Crohna;
 • niedożywienie.

Objawy zespołu SIBO

Objawy zespołu SIBO są mało charakterystyczne. Można  je mylnie przypisać wielu innym jednostkom chorobowym, co biorąc pod uwagę wciąż mało upowszechnioną wiedzę na temat SIBO, często ma miejsce.

Najczęściej spotykane   objawy:

 • wzdęcia, gazy, uczucie pełności;
 • biegunki, zaparcia, nieregularność wypróżnień;
 • ból brzucha;
 • zaburzenia łaknienia, utrata masy ciała;
 • osłabienie;
 • obrzęki, wysypki, rumienie;
 • niedokrwistość będąca konsekwencją niedoborów witamin i minerałów;

Rozpoznanie:

Jedną z metod diagnozy SIBO są wodorowe testy oddechowe (/gastrolyzer-gastro ). Metoda stosunkowo prosta, szybka i tania.

W trakcie testu mierzony jest wydzielany przez bakterie wodór w wydychanym powietrzu. Gaz ten jest produkowany przez bakterie w jelicie cienkim. To właśnie te bakterie odpowiedzialne są między innymi za wzdęcia czy inne dolegliwości układu pokarmowego.

Do testu należy się odpowiednio przygotować. Kilka dni wcześniej należy wprowadzić odpowiednią dietę. Opis procesu przygotowującego do badania dostępny jest tu:  /gastrolyzer-gastro

Leczenie SIBO

SIBO leczy się odpowiednio dobraną antybiotykoterapią. Jest to metoda skuteczna i dość szybka (2-3 tygodnie). Wybór antybiotyków jest dość ograniczony, gdyż musi to być preparat, który działa bezpośrednio w jelitach a nie jest wchłaniany do krwioobiegu. Leczenie musi być prowadzone na zlecenie i pod kontrolą lekarza.

Dziękuję za opinie Wszystkim naszym pacjentom.
Są one dla mnie bardzo ważne.
Cieszę się, że wielu z Was udało mi się pomóc, to nadaje sens mojej pracy.
Życzę dużo zdrowia

 

WODOROWE TESTY ODDECHOWE

Pierwsze urządzenie, które zakupiliśmy ze wsparciem środków  z Unii Europejskiej rozpoczyna pracę. Już od dziś można zgłaszać się na badania pod nr tel. 604 78 02 78.
Więcej informacji na temat samego badania "INFORMACJE"